Nem volt hajlandó felvenni a szivárványos karszalagot a Premier League-játékos – botrány lett belőle
A focistát azonnal letámadta az LMBTQ-mozgalom.
Még a szponzor is tombol a történtek után.
Áll a bál a szigetországban: az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban egymást érik a pályán kívüli botrányok, pedig az elsődleges szándék éppen a toleranciát hivatott volna erősíteni az ország és a nagyvilág futballkultúrájában. Mint arról többször beszámoltunk a napokban, a PL-klubok november 29. és december 5. között egy kampányhoz csatlakozva szivárványos csapatkapitányi karszalaggal fejezik ki kiállásukat az LMBTQ-közösség mellett. Ám éppen ebből adódtak a bonyodalmak...
Ezt is ajánljuk a témában
A focistát azonnal letámadta az LMBTQ-mozgalom.
Hétvégén a Nottingham–Ipswich mérkőzésen (1–0) Sam Morsy, a vendégek egyiptomi kapitánya nem viselte az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) által előírt szivárványos karszalagot, ezzel párhuzamosan a Crystal Palace–Newcastle találkozón (1–1) Marc Guehi, a hazaiak angol válogatott védője pedig ráírta, hogy „Jézus szeret téged”, és ezzel a felirattal szaladt a gyepre.
A Stonewall Rainbow Laces kampány 2013 óta hirdeti színes cipőfűzőkkel, hogy a sportnak biztonságosnak és mindenki számára barátságosnak kell lennie. A szivárványos cipőfűzőkkel erőteljes üzenetet nyilvánítanak ki a támogatók: hogy a klubjuk egy olyan biztonságos hely, ahol mindenki önmaga lehet, és aktívan támogathatja az LMBTQ+ közösséget.
A fent említett mérkőzések mellett vasárnap rendeztek az Old Traffordon egy Manchester United–Everton bajnokit is (4–0), amelyen hiába gyártotta le az Adidas sportszergyártó az egyedi „szivárványos” kabátokat a hazai játékosoknak, miután a marokkói Noussair Mazraoui vallási okok miatt megtagadta annak viselését, a klub végül elállt a kezdeményezéstől. A 900 millió fontos szponzor, a német Adidas eközben tombol, csalódottságát fejezte ki a történtek kapcsán – írta a The Athletic.
Az elmúlt két szezonban a United játékosai ebben az időszakban „Büszkeség” feliratú mezt viseltek a meccsek előtti bemelegítésnél, valamint egy hasonló koncepciójú kabátot, idén ebből mindössze egy kiskabát maradt – illetve az sem. A Bayern Münchentől 15 millió fontért szerződtetett marokkói válogatott
Mazraoui nemes egyszerűséggel azt mondta a csapattársainak, hogy muszlim hitére hivatkozva nem hajlandó viselni ezt a ruhadarabot.
A csapat ezután úgy döntött, hogy egyetlen játékos sem fogja viselni a kabátot, nem hajlandók a támadások kereszttüzébe állítani kiváló formában szereplő csapattársukat, aki nem mellesleg a hónap legjobbjának járó elismerést is kiérdemelte a klubnál.
A kabátakcióról szóló döntés néhány órával a vasárnapi meccs előtt született meg, de sajtóhírek szerint az öltözőben nem mindenki örült ennek a döntésnek. Az elmúlt években a Manchester United jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy a klubot barátságosabb környezetté tegye az LMBTQ+ közösség számára, akár a munkatársak, akár a szurkolók számára. A rekordbajnoknál azonban nem számítottak ilyen fejleményekre.
A klub Rainbow Devils szurkolói csoportja 2019-ben alakult, azzal a Premier League-törekvéssel egyidőben, amikor a klubok egyre hangsúlyosabban mutatták meg szövetségesüket a közösség felé. A United közzétett egy videót a honlapján, amelyben Jonny Evans és Harry Maguire beszéltek az újhullámos szurkolói csoportról, Bruno Fernandes csapatkapitány pedig annak szükségességét hangsúlyozta, hogy a szurkolók befogadó és a kölcsönös tiszteleten alapuló közösségben érezzék magukat.
Ezt is ajánljuk a témában
„Már nem gyerek” – mondta róla a Crystal Palace menedzsere.
A United még a klub legnagyobb szponzorával és mezgyártójával, az Adidasszal is együttműködött, hogy a játékosok egyedi kabátot kapjanak, amelyet a kampány során viselhetnek. Az Everton elleni meccs előtt azonban gyökeres fordulatot vett a terv – füstbe ment.
Az ügyet ismerő, nyilvános megszólalásra azonban nem jogosult forrás jelezte, hogy a német sportruházati óriás csalódott a fejlemény miatt, hivatalosan azonban egyelőre nem volt hajlandó kommentálni az ügyet az Adidas.
A United gyorsan kiadott egy közleményt a találkozó után, amely így szólt:
„A Manchester United minden szurkolót szívesen lát, beleértve az LMBTQ+ közösség tagjait is, és erősen elkötelezettek vagyunk a sokszínűség és a befogadás elve mellett. Számos tevékenységünkön keresztül demonstráljuk ezeket az elveket, beleértve a Rainbow Devils szurkolói klubunk támogatását, valamint az LMBTQ+ szurkolóink ünneplésére és a diszkrimináció minden formája elleni küzdelemre irányuló kampányokat.
A játékosoknak joguk van fenntartani a saját egyéni véleményüket, különösen a hitükkel kapcsolatban, és ez néha eltérhet a klub álláspontjától”
– írta a rekordbajnok a közleményben.
A történteket követően a Rainbow Devils is megjelentetett egy közleményt:
„Tiszteletben tartjuk ennek a játékosnak a saját véleményéhez való jogát, ugyanakkor csalódottak vagyunk, hogy olyan helyzetbe hozta a csapat többi tagját, hogy nem tudták viselni a kabátjukat. Aggódunk továbbá, hogy ez az incidens milyen negatív hatással lehet a klub bármely játékosára, aki esetleg a szexualitásával küszködik” – fogalmazott a kommüniké.
Ezt is ajánljuk a témában
Itt a „bajnoki döntő” a Premier League-ben: a Liverpool a Manchester Cityt fogadja az Anfielden.
Mazraoui korábban már Németországban is kapott kritikát az LGBTQ+ támogatását bemutató látszólagos álláspontja miatt, 2023. májusában akkori klubja, a Bayern szurkolói felemeltek egy transzparenst, amelyen ez állt:
Minden szín gyönyörű. Toulouse-ban, Münchenben és mindenhol. Tiszteljük értékeinket, Mazraoui!”
Ez azt követően történt, hogy Mazraoui az Instagramon támogatásáról biztosította marokkói válogatott csapattársát, Zakaria Aboukhlalt, aki megtagadta, hogy a Toulouse játékosaként részt vegyen a francia Ligue 1 szivárványos kampányában.
Ezt is ajánljuk a témában
A játékos vallási meggyőződése miatt nem volt hajlandó az „homo- és transzfóbia-ellenes” címkékkel ellátott mezben pályára lépni. A francia sportminiszter szerint ez elfogadhatatlan viselkedés.
Fotó: Darren Staples/AFP